Na Slovensku fakticky zaniká jedna ze soukromých vysokých škol. Tamní vláda na své 24. schůzi ve středu 10. června 2020 schválila odnětí tzv. státního souhlasu Akademii médií, odborné vysoké škole mediální a marketingové komunikace v Bratislavě. V roce 2015 podobně, tedy po odnětí státního souhlasu, skončila také soukromá Vysoká škola Goethe Uni Bratislava. Podle zákona o vysokých školách je soukromá VŠ povinna poskytovat údaje do registrů a aktualizovat je. Akademie médií tuto povinnost nesplnila. Ministerstvo školství ji proto vyzvalo, aby v předmětné záležitosti zajistila nápravu, ke které ovšem nedošlo.
Finanční potíže i problémy s akreditací
Již před třemi lety slovenská média informovala, že v důsledku tehdejší finanční situace škola nedokázala zajistit vhodné pracovní podmínky pro své zaměstnance, včetně výplaty mezd. Problémy se měly týkat i exekucí a nevyplacených sociálních stipendií, kvůli čemuž ministerstvo poslalo do školy svoji kontrolu. Svízele měla Akademie médií také s akreditací. Akreditační komise ani po intervenci školy nezměnila své negativní stanovisko k magisterskému studijnímu programu a přiznaná práva navrhla odejmout.
Na soukromé vysoké škole působilo v minulosti několik známých slovenských osobností. Jako rektor školu vedl doc. Eduard Chmelár, levicově orientovaný komentátor politického dění, který kandidoval v loňských prezidentských volbách. Pověřenými rektory byli jistý čas herečka prof. Božidara Turzonovová a publicista prof. Samuel Brečka, který byl také děkanem Fakulty masmédií na Panevropské vysoké škole v Bratislavě.
Bakalářské i magisterské programy
Nápad založit soukromou mediální školu se zrodil na půdě Slovenského syndikátu novinářů v létě 2006. Již rok poté získala Akademie médií akreditaci pro dva bakalářské studijní programy: Mediální komunikace a Marketingová komunikace. Prvním studentům se otevřela po udělení státního souhlasu v říjnu 2011. Postupně přibyla akreditace v magisterském studijním programu Mediální studia a stejně tak právo vykonávat rigorózní řízení. Jak už bylo uvedeno, později tuto akreditaci škola ztratila.
Momentálně podle informací na webu Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu SR funguje na Slovensku celkově 12 soukromých vysokých škol, z nichž jedna, Akademie médií, aktuálně končí svoji činnost. Slovenský Denník N informoval o postoji ministra školství k odnětí státního souhlasu Akademii médií. Ten vysvětlil, že tento krok byl pouze dokončením formálního procesu, který byl započat již v roce 2016. „Chceme se vypořádat s kvalitou vysokých škol, budeme tlačit na jejich kvalitu, chceme, aby se diverzifikovaly,“ uvedl ministr Branislav Gröhling. V prvním čtvrtletí 2021 plánuje připravit novelu zákona o vysokých školách.
Autor článku: PhDr. Marián Sekerák, Ph.D.